Tisková zpráva – Pandemie „pomohla” ČR v lobbingu: Na evropské kohezi se nakonec škrtat nebude

Evropská komise dnes představila nový návrh Víceletého finančního rámce – rozpočtu EU na období 2021–2027. Podle návrhu nakonec evropské země, včetně České republiky, nepřijdou v důsledku koronakrize o balík peněz v rámci tzv. kohezních fondů.  Jde o čerpání evropských fondů například na výstavbu silnic, železnic, ale i další investice do snižování ekonomických rozdílů v EU. Bohatší země v minulém roce požadovaly po Evropské komisi, aby prostředky na kohezi snížila. Z toho důvodů se i ČR připojila do skupiny „Přátel koheze“.

Po vypuknutí pandemie se čeští vyjednavači obávali, že pro EU bude prioritní obnova ekonomiky v koronavirem těžce zasažených jižních státech a na chudší státy EU se tak nedostane. Dnes je ale již jasné, že prioritou EU je také podpora chudším zemím v Evropě a koronakrize na tom nic nezměnila. Podle předsedkyně Komise Ursuly von der Leyen pandemie a recese nesmí poškodit chudší státy, a proto je koheze důležitá a její poměrná část rozpočtu zůstane zachována.

Považuji to ze střednědobého hlediska za výhodné pro Česko. Je dobře, že Evropská komise reaguje flexibilně a snaží se připravit příští rozpočet tak, aby oživil hospodářství jednotlivých států a umožnil jim řešit současnou krizi se všemi jejími důsledky,” říká Vít Havelka, analytik Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM a spolupracovník projektu České zájmy v EU.

ČR má celkově z rozpočtu EU dostat méně prostředků než v minulém období, protože životní úroveň Čechů a Češek roste. Stále ale zůstane tzv. čistým příjemcem, tedy státem, který více peněz získá, než kolik jich do rozpočtu přispívá.

Další informace a souvislosti:

Přehled speciálních ekonomických programů EU na pomoc české ekonomice během pandemie:

Pořad Talking EUROPE(EUM) o víceletém finančním rámci:

Tisková zprávu z února 2020 z výzkumu veřejného mínění k rozpočtu EU:

Většina Čechů a Češek (68 %) sice považuje peníze z rozpočtu EU za ekonomicky přínosné pro ČR, nevědí ale skoro nic o jejich rozdělování. Například jenom čtvrtina populace (24 %) se domnívá, že z EU rozpočtu dostáváme více, než kolik do něj ČR odvádí. https://www.stem.cz/o-evropske-unii-skoro-nic-nevime-penize-z-fondu-ale-dostavame-radi/

Harmonogram vyjednávání VFR:

https://www.consilium.europa.eu/cs/policies/eu-budgetary-system/multiannual-financial-framework/mff-negotiations/

Pro další informace prosím kontaktujte výzkumného pracovníka Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Víta Havelku:

vhavelka@europeum.org, +420 602 404 573

O projektu České zájmy v EU

Projekt České zájmy v EU společně realizují experti z organizací STEM (Ústav empirických výzkumů), AMO (Asociace pro mezinárodní otázky), EUROPEUM (Institut pro evropskou politiku) a Evropa v datech.

Cílem projektu je vtáhnout českou veřejnost více do debaty, jak Češi ovlivňují politiku v Evropě. Sledujeme, po čem volá laická i odborná veřejnost ve vztazích k EU, a analyzujeme, zda čeští politici v EU prosazují to, co deklarují.

Projekt financují jednotlivé organizace ze svých rozpočtů, čeští podnikatelé a české soukromé nadace.