Remdesivir pro Evropu nakupoval Čech: Naším cílem bylo jediné – získat maximum

Lukáš Jirousek byl v roce 2019 vyslán českou vládou do Lucemburku, aby zde zaujal expertní pozici na Generálním ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin. Po propuknutí pandemie na jaře tohoto roku se stal členem krizového štábu Evropské komise. Pracoval v týmu pro veřejné zakázky, který od jara tohoto roku organizoval nákup léků a ochranných pomůcek pro boj s COVID-19 pro celou Evropskou unii. 

Lukáš Jirousek, Evropská komise
Generální ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin

“V kritické situaci, která na jaře nastala v mnoha evropských zemích, jsme se snažili nakoupit co nejrychleji respirátory, ochranné obleky pro zdravotníky, ventilátory a lék remdesivir. Běžně jsme zůstávali v práci do dvou do rána, pracovali jsme i o víkendech. Od začátku roku mám zhruba 140 hodin přesčasů. Ale stálo to za to. V krátkém čase jsme získali zdravotnický materiál za stovky milionů EUR, který šel do nemocnic v celé Evropské unii.” 

Podle jeho slov sehrála Evropská komise klíčovou roli při nákupu léku remdesivir, který je zatím jako jediný schválen Evropskou agenturou pro léčivé přípravky pro léčbu onemocnění způsobených COVID-19. Původně byl určen pro léčbu krvácivé horečky zvané ebola, která se vyskytuje v Africe. Remdesivir byl vyvinut pod vedením českého vědce Tomáše Cihláře v laboratořích americké společnosti Gilead Sciences. 

O remdesivir byl enormní zájem. Americká vláda si v létě zablokovala 90 % jeho celkové produkce. Zbytek světa se tedy mohl ucházet o zbývajících 10 %. Navzdory takto nepříznivým podmínkám se Evropské komisi podařilo v červenci nakoupit dávky léku v hodnotě 63 mil. EUR pro zhruba 30.000 evropských pacientů. Následně uzavřela s Gilead Sciences smlouvu na volných 10 % produkce pro období říjen 2020 až březen 2021.”

Zásilky Remdesiviru pro EU

Podle vyjádření Lukáše Jirouska garantuje smlouva remdesivir pro zhruba půl milionu evropských pacientů za jednotnou cenu. Nehrozí tak, že by bohatší evropské země přeplatili chudší a vykoupili všechny zásoby léku pro sebe. Remdesivir se takto dostává také k českým pacientům. Objevují se zprávy, že americká vláda nevyužije všech 90 %, které si rezervovala pro sebe. Dokud ovšem část této produkce neuvolní, je smlouva uzavřená Evropskou komisí na zbývajících 10 % prakticky jedinou cestou, jak se k léku dostat.   

Celý rozhovor s Lukášem Jirouskem vyšel na serveru idnes.cz dne 31. října 2020 a je přístupný zde.