Vody domácí politiky rozčeřila diskuse o novém českém eurokomisaři či eurokomisařce. A jak už to tak u nás bývá, debatu jsme chytili za špatný konec. Jak by mělo Česko přistupovat k výběru nejmocnějšího českého zástupce v institucích Evropské unie?
Autoři komentáře jsou Filip Hanka, ředitel projektu České zájmy v EU a Vít Dostál, ředitel Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).
Komentář vyšel v MF Dnes.
Evropská komise jako jediný orgán EU navrhuje evropské právní normy. Právní předpisy může tvořit z vlastního podnětu, nebo v reakci na výzvu od zástupců unijních států či poslanců Evropského parlamentu.
Eurokomisaři se starají o určená portfolia a zastupují zájmy Evropanů v dané problematice. Hledí tedy na Evropu jako na celek a nezastupují jen zájmy těch států, které je do funkce vysílají. Například naše místopředsedkyně Komise Věra Jourová řeší svobodu slova na internetu nejen pro Čechy, ale pro všechny Evropany.
Příští Komisi čekají důležité výzvy. Na stole bude mít otázku rozšiřování Evropské unie, schvalování nového dlouhodobého rozpočtu, zlepšování konkurenceschopnosti Evropy ve stále tvrdším globálním prostředí nebo postavení se ruské hrozbě. Pro Česko je tedy klíčové, aby si nejdříve řeklo, jaké cíle by podle něj příští Komise měla naplňovat. A na základě toho si vytipovat prioritní portfolia a hledat pro ně jména tak, aby se specifická česká zkušenost co nejvíce odrážela při nestranném výkonu funkce.
Českým zájmem je primárně získat v nové Komisi silné portfolio. Protože sebesilnější kandidát se slabým portfoliem toho v Evropě moc nezmění.
Úplně bezvýznamných portfolií je pomálu. Hodně záleží na osobnosti nebo okolnostech. Stává se, že na první pohled slabé portfolio se díky změně v politické či společenské situaci může stát důležitým. Třeba kyperská komisařka Stella Kyriakidesová v roce 2019 získala portfolio zaměřené na ochranu zdraví, což je politika se slabými pravomocemi na unijní úrovni. Už za pár měsíců se ale naplno věnovala boji s pandemií covidu-19.
Za vlivná jsou považována portfolia, u kterých se předpokládá příprava důležitých právních norem, nebo která mají vliv na podobu evropského rozpočtu.
Rozdělování portfolií má nakonec na starosti předsedkyně Evropské komise. Očekává se, že současná předsedkyně Ursula von der Leyenová bude ve své roli pokračovat i nadále. Členské státy mohou o to, jaké chtějí portfolio, začít usilovat už před volbami. Diskuse o prioritách příští Komise a o českých zájmech by Česku, a nakonec i vládní pětikoalici, v této fázi prospěla mnohem více než dosavadní hádka o jménech, která bychom snad na nějaké rozumné portfolio našroubovali.