Když jsem se minulou neděli vracela autem po dálnici D1 do Prahy a stála jsme v koloně Mirošovic, nemohla jsem nemyslet na pompézní tiskovou konferenci premiéra Babiše k otevření modernizované D1. Ta „fungl nová dálnice“, u které rychle před volbami stříhal pásku, bude někde v těchto místech příští rok znovu rozkopaná. Kromě téhle drobnosti ještě premiér „zapomněl“ zmínit jeden „detail“ – 16 miliard Kč na modernizaci dálnice D1 nám zaplatila Evropská unie. Celkem to je 80 % nákladů na většinu úseků.
Podobné částky do české kasy posílá Evropa na opravy a výstavby dálnic, modernizaci železnice i vodní dopravy nebo investice do nemocnic běžně. Nejde přitom o nějaké drobné. Za posledních deset let jsme od EU dostali jen na stavbu dálnic 68 miliard Kč. Kromě toho, že se jedná o eura z kapes evropských daňových poplatníků, je spojuje ještě něco dalšího. Politici často mlčí o tom, že bez peněz od kritizované EU by při jejich slavnostních otevírání stáli leda na rozkopané stavbě. Na ty nejkřiklavější příklady, kdy se současní vládní představitelé chlubí takříkajíc “cizím peřím” začalo před časem upozorňovat české zastoupení Evropské komise na svém Twitteru.
Ministr Karel Havlíček se tak třeba u zprávy o modernizaci železniční tratě Rokycany-Plzeň pochlubil tím, že “na železnici investujeme jako nikdo před námi. A výsledky jsou vidět.” Bohužel se mu ale do jeho tweetu nevešlo, že tak moc může investovat právě díky penězům evropských daňových poplatníků. Česká republika teď musí co nejrychleji dočerpat evropské peníze, které dostala na období 2014-2020 a ještě je nestihla použít. Velká část z toho jsou i finance na opravu a modernizaci železnic. Jak tedy upřesnila Evropská komise v ČR – “I celá rekonstrukce trati Rokycany–Plzeň včetně ejpovického tunelu byla podpořena z fondů EU. Na obě etapy šly více než 3 miliardy korun.“
Podobnými zprávami se prezentuje i premiér Andrej Babiš, který takto z evropských peněz „zařídil“, že jeho vláda “prostě postavila obchvat Roudnice” (což “prostě nepostavila”, 85 % šlo z peněz evropských daňových poplatníků, kteří do rozpočtu EU přispívají více než my), nebo upozornil na velké investice v Psychiatrickém pavilonu FN Plzeň (268 milionů z celkových 457 milionů opět putovalo z peněz EU).
Není to samozřejmě jen nešvar těchto dvou ministrů, byť jsou nejviditelnější. Ostatní ministři jsou o tuto možnost trochu ochuzeni pravděpodobně tím, že projekty placené z evropských peněz, které mají na starosti, nejsou tak fotogenické jako obchvaty dálnic.
EU je víc než jen bankomat na opravu českých silnic
Měli bychom se ale připravit na to, že v příštích letech budeme vídat fotky politiků u přestřihávání pásek ještě častěji. Na roky 2021-2027 bude mít Česko k dispozici nejvíc evropských peněz z historii – kromě “běžného” rozpočtu bude moci využít ještě nové fondy, které vznikly na podporu států po pandemii covid-19 (takzvaný Národní fond obnovy). Třeba na silnice tak půjde v příštích sedmi letech ještě více peněz z evropské kasy než v minulém období. Spíše se teď tedy stane to, že všechny peníze nebudeme stíhat použít.
Evropská unie samozřejmě není jenom dojná kráva a důležitost našeho členství se nedá měřit jenom příspěvky z evropského rozpočtu. Jednou budeme i my přispívat více než dostávat. Zatím tomu tak ale není. Je však slušnost u těchto otevíraček alespoň poděkovat evropským daňovým poplatníkům nebo evropské peníze zmínit. Jinak to skutečně vypadá, že politici chtějí shrábnout zásluhy za něco, co ve skutečnosti není tak úplně pouze jejich dílo.
Vendula Kazlauskas, analytička Asociace pro mezinárodní otázky