Zemní plyn byl jedním z hlavních témat roku 2022. Do povědomí veřejnosti se dostaly mechanismy obchodování s touto komoditou v Evropě i mimo ni. Mnohem větší pozornosti než dříve společnost věnovala faktu, že se v uplynulých dekádách Česká republika i další státy EU staly silně závislé na dodávkách této suroviny z Ruska, a že Kreml tuto závislost může snadno zneužít.
Téma nezmizí ani v příštím roce, a zima roku 2023/24 může být ještě náročnější, než ta právě probíhající – nadprůměrně teplá.
Jak v analytickém shrnutí připomíná Michal Hrubý (analytik think tanku Europeum, nově působící v International Sustainable Finance Centre) a hlavní analytička projektu České zájmy v EU, plyn zůstane potenciálně nedostatkovým zbožím i nadále.
„V nejhorším případě se očekává nedostatek přibližně 30 miliard metrů kubických zemního plynu, ve srovnání s roční spotřebou 400 miliard kubíků. Čtyři klíčová politická opatření ke snížení poptávky, která mají hrozící nedostatek zmenšit, je zlepšení energetické účinnosti soukromých domů i ve veřejném sektoru, rychlejší rozvoj obnovitelných zdrojů energie, úspory ve vytápění, a elektrifikace výroby tepla – podpora pořizování tepelných čerpadel a elektrifikace v průmyslu,“ píšou Hrubý a Truchlá.
Celý text najdete na webu institutu Europeum zde (v anglickém jazyce).