Evropská unie potřebuje změnu. Na tom se shodnou nejen Češi, ale i evropští politici napříč stranami. Menší shoda ale panuje na tom, jak by taková změna měla vypadat. Chtějí evropští občané spíše Spojené státy evropské, nebo Unii osekat na společný trh a otevřené hranice? Na to se už od hlasování o brexitu snažilo zjistit odpověď několik iniciativ. Nejčerstvější ze snah o reformu Unie, Konference o budoucnosti Evropy, začala tuto neděli – symbolicky na Den Evropy ve Štrasburku. „Budoucnost je ve vašich rukou“, slibuje její oficiální heslo, a plní tím sny všech českých reformátorů. Umíme toho ale v Česku opravdu využít?
Češi se chtějí pustit do reforem
Většina Čechů by si přála reformu nebo zlepšování Evropské unie, jak ukazují i sociologické výzkumy. Konference nám teď dává ideální příležitost, jak své nápady na lepší fungování Unie představit celé Evropě. V českých novinách se o ní ale příliš nedočteme a i naši politici, kteří většinou po reformě EU nejvíc volají, se drží spíše stranou. Z ambiciózních plánů, které Konference původně slibovala, by se podle Česka měla zaměřit „pouze“ na podněty k jednotlivým politickým tématům. A do nastavení fungování evropských institucí raději nerýpat.
Opřipomínkovat připravované legislativní návrhy již mimochodem každý Evropan může nyní, existuje k tomu speciální stránka Evropské komise „Podělte se o svůj názor“. I v češtině tam můžou občané a firmy napsat své nápady, které potom Komise bere v úvahu. Češi se přitom tváří, že by apetit k vyjádření svých názorů měli – a to nejenom v debatách u piva. Tuto stránku už uživatelé z Česka objevili a využili například letos na jaře při konzultaci k připravované strategii dobrovolného návratu migrantů, i když většina z těchto příspěvků nebyla příliš konstruktivní. Ale alespoň si unijní úředníci při probírání připomínek početli.
Svůj nápad do Konference může napsat každý
Máte ideu, jak by měla Evropská unie pomoci se suchem a vodou v krajině? Jak by měla lépe chránit své vnější hranice proti nelegálním migrantům? Nebo jak by se měla připravovat na další pandemie? Napište to přímo nejvyšším evropským politikům! To teď nabízí speciální platforma ke Konferenci o budoucnosti Evropy (futureu.europa.eu), kde je možné přidávat příspěvky k devíti tématům. Mezi ně patří právě migrace, ale třeba i „změna klimatu a životní prostředí“ nebo „digitální transformace“. Nechybí ani „volná disciplína“ a možnost pro nápady z jiných oblastí. Každý v nich má možnost představit svůj názor nebo podpořit nápady ostatních. A to i česky, stránka umožňuje překlady do všech jazyků. Od 19. dubna, kdy byla spuštěná, se na ní již objevují i první české vlaštovky. Zatím ale rozhodně ne v takové míře, která by odpovídala proklamovanému českému reformnímu úsilí. Některé z českých návrhů dokonce patří k těm, které jsou k danému tématu nejvíce schvalované a komentované ostatními, například příspěvek navrhující větší podporu jaderné energie.
I když zatím není jasné, jak přesně budou výsledky Konference využité v praxi nebo jak budou závazné pro evropské instituce, Evropská komise se a priori nebrání ani otevírání smluv, a tedy zásadní změně fungování EU. Česku a českým občanům se tedy nabízí unikátní šance zapojit se do procesu přípravy možných reforem Evropské unie. Je to také příležitost k tomu, abychom si v ČR sami definovali, co od EU očekáváme a jak bychom si její fungování představovali. Dobré nápady přitom mohou na vícejazyčném fóru získat celoevropskou podporu. Svůj podnět k nejpalčivějším tématům současnosti tak nyní může prosadit skutečně každý.
Zatím v Česku probíhají teprve přípravy komunikace o Konferenci. Oficiální termín českého zahájení by měl být na přelomu května a června. Konference je pro nás přitom zajímavá ještě z jednoho důvodu. Její oficiální zakončení se sice plánuje za rok, v průběhu francouzského předsednictví v Radě EU. Česko ale od Francie předsednictví převezme 1. července 2022. Práce na převedení vzniklých doporučení do praxe už tedy budou i na nás.
Autor: Vendula Karásková, Asociace pro mezinárodní otázky (AMO)
Vyšlo na serveru g.cz, dne 14. 5. 2021.