Aktualizovaná rekapitulace české cesty za prvními dávkami vakcín proti nemoci COVID-19, které Česká republika získala díky tomu, že se rozhodla ke společnému postupu s ostatními členskými zeměmi Evropské unie.
Časová osa klíčových jednání a výroků:
POSLEDNÍ AKTUALIZACE: 31. 3. 2021
Březen 2021: EMA doporučila vakcínu od Johnson & Johnson; Zeman tlačí na výjimku pro Sputnik V
31. 3. – Česká republika spolu s Rakouskem a Slovinskem odmítla návrh portugalského předsednictví, podle nějž mohla dostat zhruba 140 000 dávek vakcín Pfizer/BioNTech navíc.
26. 3. – Podle zjištění Seznam Zpráv objednala Česká republika vloni méně vakcín, než mohla, protože spoléhala na vakcíny od výrobce Novavax. Tuto vakcínu, která se vyrábí i v ČR, Česko prosazovalo i při vyjednávání na evropské úrovni. (Seznam Zprávy)
25. 3. – Na summitu Evropské rady podpořili lídři států systém rozdělování vakcín podle počtu obyvatel. O tom, jak bude rozdělená dodávka 10 milionů dávek vakcíny od společnosti Pfizer/BioNTech navíc, rozhodnou z jejich pověření velvyslanci členských zemí “v duchu solidarity”. Podle prvních odhadů mohla ČR získat o 140 000 dávek vakcín více, než kolik by jí připadlo podle počtu obyvatel. (europa.eu)
24. 3. – Evropská komise navrhla zpřísnění pravidel na vývoz vakcín proti covid-19 z území EU. Jako nová kritéria zavedla zásady reciprocity a proporcionality. (europa.eu)
23. 3. – Podle Hospodářských novin objednala česká vláda z množství vakcín proti covid-19, na které měla nárok podle počtu svých obyvatel, 81,1 %. Toto množství stačí na naočkování 44 % dospělé populace ČR do konce června. (Hospodářské noviny)
22. 3. – EMA nedoporučila používání ivermektinu jako léku proti covid-19.
21. 3. – Podle epidemiologa a poradce prezidenta Romana Prymuly již v ČR nemá smysl použití vakcíny Sputnik V z Ruska, kterou prozatím neschválila Evropská léková agentura (EMA).
18. 3. – EMA oznámila, že vakcína AstraZeneca je “bezpečná a účinná” a její vliv na tvorbu krevních sraženin se neprokázal. Kvůli obavám z těchto nežádoucích vedlejších účinků přestalo touto vakcínou v předchozích dnech očkovat několik států EU.
17. 3. – Evropská komise představila návrh tzv. “očkovacího pasu” – “digitálního zeleného certifikátu”, který by měl usnadnit volný pohyb na území EU. Podle návrhu by certifikát měl obsahovat údaj o očkování, dříve prodělané nemoci covid-19 či o negativním testu.
16. 3. – Od společnosti Pfizer/BioNTech získá EU do konce června o 10 milionů dávek vakcíny navíc, oznámila předsedkyně Komise. O tom, jak budou tyto vakcíny mezi členské státy přerozděleny, budou lídři států jedna na zasedání Evropské rady.
12. 3. – Rakouský kancléř Sebastian Kurz prohlásil, že vakcíny proti covid-19 nejsou v EU rozdělovány spravedlivě podle počtu obyvatel jednotlivých zemí. K jeho výzvě na spravedlivější distribuci vakcín se přidalo několik dalších zemí včetně ČR. Evropská komise jeho výtky následující den vyvrátila v prohlášení vysvětlujícím používanou metodologii.
11. 3. – Evropská komise prodloužila platnost systému, který státům EU umožňuje zakázat vývoz očkovacích látek z EU.
11. 3. – Evropská léková agentura (EMA) doporučila vakcínu od Johnson & Johnson ke schválení. Evropská komise následně vakcínu schválila. První dodávky do ČR mají přijít v dubnu, podle původních plánů by jich mělo být 185 tisíc.
10. 3. – Prezident Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy uvedl, že kvůli postoji k vakcíně Sputnik V bude chtít odvolání ministra zdravotnictví a ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
10. 3. – Předsedkyně Evropské komise oznámila, že státy EU obdrží do dvou týdnů celkem 4 miliony vakcín od výrobce Pfizer/BioNTech.
9. 3. – První česká pacientka s covid-19 byla převezena na léčení do zahraničí, konkrétně do Polska. (ceskenoviny.cz)
8. 3. – Evropská léková agentura (EMA) vyzvala členské státy EU, aby počkaly se schválením vakcíny Sputnik V na svém území, dokud její bezpečnost a účinnost neposoudí EMA.
6. 3. – Evropská komise žádá USA, aby povolily vývoz vakcín AstraZeneca, které byly vyrobeny ve Spojených státech, do Evropy. (iROZHLAS – spolehlivé zprávy)
4. 3. – Itálie jako první stát EU využila možnost omezit vývoz očkovacích látek od výrobců, kteří nedodrželi smlouvy a zatím nedodali slíbené množství dávek do EU. Zadržela 250 000 dávek vakcíny proti covid-19 od firmy AstraZeneca směřující do Austrálie. (iROZHLAS – spolehlivé zprávy)
4. 3. – Evropská léková agentura (EMA) zahájila průběžné hodnocení vakcíny Sputnik V vyráběné v Rusku.
1. 3. – Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) potvrdil, že na žádost Úřadu vlády se zabývá vakcínou Sputnik V z Ruska. Rusko přitom oznámilo, že kvůli svým omezeným výrobním kapacitám nedokáže vyhovět všem žádostem o dodávky vakcíny. (iDNES.cz)
1. 3. – Evropská komise podepsala dohodu s firmou Moderna na dodání dalších až 300 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 pro členské státy.
1. 3. – Vláda ČR schválila 250 milionů Kč na pokračování vývoje české vakcíny zaměřené proti novým mutacím covid-19.
Únor 2021: AstraZeneca leží ve skladech, ČR zažívá třetí vlnu pandemie a žádá státy EU o pomoc; Zeman píše do Ruska
28. 2. – Premiéři Saska, Bavorska a Durynska se domluvili na pomoci Česku se zvládání pandemie. Do ČR pošlou 15 000 dávek vakcíny AstraZeneca a dodávky rychlotestů, nabízejí také přijetí českých pacientů.
27. 2. – Po dohodě s premiérem Andrejem Babišem zaslal prezident Miloš Zeman ruskému prezidentovi Putinovi žádost o dodávky vakcíny Sputnik V do ČR. Výrobci této vakcíny zatím nepožádali o registraci Evropskou lékovou agenturu EMA.
Nejvyšší ústavní činitelé ČR se shodli, že Česká republika bude používat k očkování pouze ty vakcíny, které prošly evropským schvalovacím procesem.
25. 2. – Nejvyšší představitelé států EU jednali na online zasedání Evropské rady o aktuální situaci týkající se pandemie covid-19. Shodli se, že “je naléhavě nutné uspíšit schvalování, výrobu a distribuci vakcín a urychlit také očkování.” Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová jim představila údaje z jednání s výrobci vakcín, podle nichž země EU dostanou do konce března zhruba 100 milionů dávek vakcíny, do konce června pak dalších 500 milionů. Unijní lídři jednali také o společném evropském očkovacím pasu, který by chtěli připravit během tří měsíců. (Videokonference členů Evropské rady, europa.eu)
25. 2. – Francie přislíbila zapůjčit ČR 100 000 dávek vakcín, dorazit by měly 15. března. Česko je následně vrátí po očekávaných velkých dodávkách v dubnu.
23. 2. – Nejvyšší ústavní činitelé ČR se shodli, že Česká republika bude používat k očkování pouze ty vakcíny, které prošly evropským schvalovacím procesem.
23. 2. – Do Česka dorazilo 5000 dávek vakcíny Moderna, které mu zaslal Izrael jako dar na žádost premiéra Babiše. (aktualne.cz)
23. 2. – Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý navrhl, aby vláda oficiálně požádala Německo o pomoc se zvládáním covid-19 a převozem části pacientů z ČR. (Novinky.cz)
22. 2. – Česko má přes 120 tisíc nevyužitých vakcín proti covidu, což je zhruba 18 procent všech dosavadních dodávek. (Deník N) Nejvíce se jedná o vakcínu AstraZeneca (z níž je vyočkováno cca 10 000 dávek, tedy zhruba polovina první dodávky ze začátku února)
17. 2. – Evropská komise schválila smlouvu na nákup dalších 300 milionů dávek vakcíny od společnosti Moderna.
16. 2. – Společnost Johnson&Johnson požádala Evropskou agenturu pro léčivé přípravky o schválení své vakcíny. Výsledek posouzení se očekává v půlce března. Pokud bude schválena, firma se zavázala dodat státům EU 400 milionů dávek (oproti ostatním vakcínám stačí k naočkování vakcínou Johnson&Johnson pouze jedna dávka)
13. 2. – Seznam Zprávy uvádí, že Ministerstvo zdravotnictví ČR jedná se společností AstraZeneca o dodávkách vakcín do ČR nad rámec dodávek domluvených ze společného unijního nákupu. „Ministerstvo zdravotnictví bylo osloveno zástupci společnosti AstraZeneca pro ČR s nabídkou dalších vakcín. Se společností AstraZeneca jsme tak v kontaktu a jednáme o dalších detailech, zejména o počtech dávek, o termínu dodání a o ceně,“ řekla Seznam Zprávám mluvčí Ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Státy EU včetně ČR se ale ve společné dohodě s Evropskou komisí zavázaly, že nebudou samostatně vyjednávat s výrobci, s nimiž již jedná Komise. I pokud by si tedy ČR dodávky navíc se společností AstraZeneca dojednala, měly by být doručeny až poté, co obdrží všechny dávky vakcíny na základě společných unijních smluv.
12. 2. – Evropská agentura pro léčivé přípravky začala s průběžným hodnocením vakcíny firmy CureVac. První výsledky testování této vakcíny by měly být dostupné v březnu nebo v dubnu.
10. 2. – Premiér Babiš navštívil Srbsko, kde s premiérkou jednal o srbských zkušenostech s očkováním proti covid-19. Srbsko očkuje vakcínami Pfizer (schválenou také v EU), SinoPharm (z Číny) a Sputnik V (z Ruska). Jak probíhá očkování v Srbsku si můžete přečíst zde.
6. 2. – Do ČR dorazila první dodávka vakcíny od firmy AstraZeneca – téměř 20 000 dávek. V době doručení této dodávky ještě ČR nevybrala oficiálního distributora.
5. 2. – Premiér Andrej Babiš jednal v maďarsku s Viktorem Orbánem o maďarských zkušenostech s očkováním proti covid-19. Maďarsko jedná o dodávkách vakcín s Čínou a Ruskem. O maďarské cestě jsme psali zde.
3. 2. – Evropská agentura pro léčivé přípravky začala posuzovat vakcínu výrobce Novavax. Evropská komise připravuje smlouvu na dodávku 200 milionů dávek této vakcíny.
1. 2. – Zastupitelstvo Karlovarského kraje vyzvalo vládu ČR, aby umožnila převoz pacientů s covid-19 do nemocnic v Německu. Premiér Saska uvedl, že jsou připraveni přijmout pacienty z Česka do péče.
Leden 2021: Dostali jsme první vakcíny, ale nestíháme je vyočkovat, také firmy mají problémy s dodávkami
29. 1. – Evropská komise schválila vakcínu společnosti AstraZeneca pro očkování v EU. Je to již třetí schválená vakcína (po vakcínách od firem Pfizer a Moderna).
27. 1. – V rozhovoru pro Novinky.cz uvedl poradce premiéra Roman Prymula, že ČR se pokoušela jednat o přímých dodávkách vakcín (nad rámec dohod dojednaných Evropskou komisí) s některými výrobci. Ti ale možnost objednat si od nich vakcínu přímo odmítli.
22. 1. – Server Politico.eu spočítal, že pokud by státy očkovaly současnou rychlostí, bude České republice trvat naočkování 70 % dospělých obyvatel až do února 2024.
21. 1. – Na zasedání Evropské rady se lídři států včetně Andreje Babiše shodli, že je potřeba urychlit očkování. Dohodli se také, že pro lékařské účely bude vytvořena standardizovaná a interoperabilní forma dokladu o očkování. Zatím se nezabývali tím, za jakých okolností by tato osvědčení měla být používána.
Firma Pfizer oznámila, že dodávky jejích vakcín se dočasně sníží o 40 %, protože navyšuje své výrobní kapacity. Šéfka EU Ursula von der Leyen k tomu uvedla, že generální ředitel společnosti Pfizer jí zaručil dodávku všech dávek koronaviru objednaných EU na první čtvrtletí roku 2021.
19. 1. – Na popud europoslanců ODS a frakce Evropských konzervativců a reformistů Evropský parlament projednával způsob objednávání vakcín proti nemoci covid-19 od jednotlivých dodavatelů. (www.ods.cz)
19. 1. – Komise představila klíčová opatření pro jednotný postup proti COVID-19. Vyzvala členské státy, aby “urychlily proces očkování. Do března 2021 by mělo být v každém členském státě naočkováno nejméně 80 % osob starších 80 let a 80 % zdravotnických pracovníků a zaměstnanců sociálních služeb. Do podzimu 2021 by pak mělo být v členských státech naočkováno nejméně 70 % dospělé populace.” (ec.europa.eu)
15. 1. – Firma Pfizer oznámila, že dodávky jejích vakcín se dočasně sníží o 40 %, protože navyšuje své výrobní kapacity. Šéfka EU Ursula von der Leyen k tomu uvedla, že generální ředitel společnosti Pfizer jí zaručil dodávku všech dávek koronaviru objednaných EU na první čtvrtletí roku 2021.
15. 1. – Zahajuje rezervační systém očkování v ČR. Hodinu po spuštění registrace už byly všechny vakcíny rozebrané. (seznamzpravy.cz)
15. 1. – Ze zjištění Seznam Zpráv vyplývá, že vyočkovat zbylé dávky ve Státním zdravotním ústavu nařídil smskou Andrej Babiš. (seznamzpravy.cz)
14. 1. – Ředitel Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský rezignoval.(seznamzpravy.cz)
13. 1. – Vedení českého Státního zdravotního ústavu rozdělilo tisícovku vakcín mezi své pracovníky a jejich příbuzné. (seznamzpravy.cz)
Evropská komise objednala dalších 300 milionů dávek od Pfizer/BioNTech. Celkem má tedy od tohoto výrobce objednaných 600 milionů dávek, což zvyšuje celkový počet objednaných dávek od všech šesti schválených výrobců na 2,3 miliardy.
12. 1. – Komise uzavírá předběžná jednání se společností Valneva ohledně zajištění nově vyvíjené očkovací látky. Plánovaná smlouva by měla členským státům umožnit nakoupit 30 milionů dávek a v případě potřeby ještě jednou tolik.
12. 1. – AstraZeneca požádala Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA) o podmínečnou registraci své vyvíjené vakcíny. EMA bude vakcínu hodnotit ve zrychleném řízení a ke schválení ji může doporučit Evropské komisi již 29. 1.
8. 1. – Evropská komise objednala dalších 300 milionů dávek od Pfizer/BioNTech. Celkem má tedy od tohoto výrobce objednaných 600 milionů dávek, což zvyšuje celkový počet objednaných dávek od všech šesti schválených výrobců na 2,3 miliardy.
8. 1. – EMA schválila využívání jedné dávky vakcíny z každé lahvičky od Pfizeru/BioNTechu navíc, jak požadovaly některé státy včetně ČR.
6. 1. – Den před první řádnou dodávkou (cca 60 – 70 000 očkovacích dávek) využila Česká republika zatím zhruba polovinu vakcín (13 000), které má k dispozici. Např. Dánsko, země se zhruba polovičním počtem obyvatel v porovnání s ČR, již naočkovalo více než 51 000 obyvatel a má tedy prozatím nejvyšší proočkovanost v EU (POLITICO).
6. 1. – Evropská léková agentura schválila vakcínu od firmy Moderna.
6. 1. – Bez EU by si ČR vakcínu nezajistila, uznává ministerstvo zdravotnictví (EURACTIV.cz)
5. 1. Andrej Babiš v rozhovoru pro Právo tvrdí, že EU ve společném postupu zaspala, Evropská komise se brání, že distribuci nestíhají především výrobci (iRozhlas.cz)
4. 1. – „Komise nyní jedná o tom, zda by ke 300 milionům již zajištěných dávek od německé a americké firmy Pfizer mohla přikoupit ještě další,“ řekl mluvčí Komise Stefan de Keersmaecker. Dosud objednané množství bude podle něj mezi členské státy rozděleno nejpozději do konce září. (iDnes.cz)
Prosinec 2020: Česká vakcína končí ve fázi testování na hlodavcích, EMA schvaluje první vakcínu od Pfizer/BioNTech pro celou EU
Ministr Blatný v polovině prosince uvádí, že „Česko nakoupí zdravotnický materiál pro očkování proti koronaviru. Mimo materiál, který zajišťuje Evropská komise, bude nad jeho rámec vytvořena i rezerva prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv (SSHR).”
28. 12. – Andrej Babiš požádal Evropskou komisi o schválení využívání šesti dávek z lahvičky vakcíny od firmy Pfizer místo pěti. (EURACTIV.cz)
26. 12. – Do Česka dorazila první dodávka vakcíny proti koronaviru. (iROZHLAS)
14. 12. – Zatímco Evropská komise doporučuje státům připravovat se na dodání vakcín již od října, premiér Babiš uvádí, že „na očkování připravujeme velice podrobný plán”. Podle doporučení Evropské komise státy měly zajistit kapacitu očkovacích služeb včetně dostatečného zdravotnického vybavení během října a listopadu, ministr Blatný v polovině prosince uvádí, že „Česko nakoupí zdravotnický materiál pro očkování proti koronaviru. Mimo materiál, který zajišťuje Evropská komise, bude nad jeho rámec vytvořena i rezerva prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv (SSHR).” (ČTK)
14. 12. – Ministr zdravotnictví potvrdil, že Česko může očekávat první dávky vakcíny BioNTech-Pfizer do konce roku. „Bude to dávka spíše symbolická, bude stejná pro všechny země EU,” uvedl Blatný.
12. 12. – Lídři států na zasedání Evropské rady diskutují otázku schvalování a distribuce vakcíny. „Potřebovali bychom, aby byl proces schvalování vakcíny urychlen. Občanům se špatně vysvětluje, proč musíme ještě čekat, zejména v situaci, kdy státy jako Velká Británie nebo Izrael již s očkováním začaly,“ řekl premiér Babiš. (Vláda ČR)
3. 12. – Evropská komise má uzavřené smlouvy o dodávkách více než 2 miliard vakcín pro státy EU. Tým českých vědců úspěšně dokončil prototyp emergentní vakcíny proti COVID-19. „Výsledky naší intenzivní několikaměsíční práce ukázaly, že připravený antigen je pro laboratorní myši bezpečný a vakcína je schopna vyvolat imunitní odpověď. To znamená jednoznačný úspěch první fáze výzkumu,“ uvedla profesorka Věra Adámková. (Ministerstvo zdravotnictví ČR)
2. 12. – Evropská komise zveřejňuje doporučení pro státy „Ochrana před COVID-19 během zimy“ a nabízí, že „je připravena v případě potřeby podpořit členské státy při distribuci vakcín podle jejich distribučních a vakcinačních plánů.” Pomoc Evropské komise s logistikou vakcín členské státy již dříve odmítly (iDnes.cz).
„Potřebovali bychom, aby byl proces schvalování vakcíny urychlen. Občanům se špatně vysvětluje, proč musíme ještě čekat, zejména v situaci, kdy státy jako Velká Británie nebo Izrael již s očkováním začaly,“ řekl premiér Babiš.
Listopad 2020: Státy EU předkládají očkovací plány, odborníci kritizují Česko
„Vakcinace bude bezkonkurenčně nejnáročnější distribuční operací, která kdy na českém farmaceutickém trhu probíhala. Takový projekt by měl být připraven s velkým předstihem a do velkého detailu. Bohužel tomu tak není,“ píše v dopise ministerstvu zdravotnictví AVEL – Asociace velkodistributorů léčiv.
25. 11. – Evropská komise schválila šestý kontrakt o koupi vakcín. Se společností Moderna se dohodla na dodávce 80 milionů dávek, s možností dokoupit 80 milionů později.
19. 11. – Videokonference lídrů států EU, na níž se politici „dohodli na urychlení přípravy vnitrostátních plánů očkování” a uvítali, „že členské státy a Komise již finalizovaly několik předběžných dohod o nákupu s výrobci očkovacích látek.” Proti postupu Komise nikdo neprotestoval. Předseda Evropské rady Charles Michel zdůrazňoval, že je nutné, aby členské státy připravily komunikační kampaně o očkování.
17. 11. – Evropská komise uzavírá smlouvu se společností CureVac na dodávkách 225 milionu dávek vakcíny, s možností přikoupit dalších 180 milionů
14. 11. – Výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) Jakub Dvořáček upozorňuje, že Česká republika v případě vakcíny od AstraZenecy nevyčerpala maximální množství alokované EU: „Toto rozhodnutí pokládám za nešťastné, vzhledem k tomu, že v tuto chvíli již není možné realizovat doobjednávky a ‚naše‘ nevyužité množství vakcín bylo nabídnuto dalším státům.“ (Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz)
11. 11. – Evropská komise uzavřela smlouvu o dodávce vakcíny s firmou BioNTech-Pfizer na až 300 milionů dávek. Česko má nejprve zájem o dva miliony dávek (do dnešního dne zvýšilo objednávku na 4 miliony dávek), podle ministra Blatného je dodávka prvních dávek do ČR očekávána v první čtvrtině roku 2021.
„Toto rozhodnutí pokládám za nešťastné, vzhledem k tomu, že v tuto chvíli již není možné realizovat doobjednávky a ‚naše‘ nevyužité množství vakcín bylo nabídnuto dalším státům,“ uvedl ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) Jakub Dvořáček k objednávce AstraZeneca českým státem (Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz)
Říjen 2020: Evropská komise vyzývá členské státy, aby se důkladně připravily na očkování, ty chtějí důkladný povolovací proces vakcín
„Je zapotřebí důkladný povolovací a monitorovací proces, budování očkovací kapacity v EU a spravedlivý a cenově dostupný přístup k těmto vakcínám,“ shodli se lídři členských států.
30. 10. – „Panovala velmi široká shoda, bylo to během konference několikrát opakováno, abychom zajistili spravedlivou distribuci mezi členskými státy,“ řekl po videokonferenci lídrů států předseda Evropské rady Charles Michel. (ČT24)
16. 10. – Lídři států (včetně premiéra Andreje Babiše) na zasedání Evropské rady zdůraznili, „že je zapotřebí důkladný povolovací a monitorovací proces, budování očkovací kapacity v EU a spravedlivý a cenově dostupný přístup k těmto vakcínám.”
15. 10. – Komise vydává doporučení členským státům týkající se připravenosti na očkování (2020_strategies_deployment_en.pdf (europa.eu)). Obsahuje např. tyto body:
- během října a listopadu by měly členské státy „zajistit kapacitu očkovacích služeb a dodávek vakcín, včetně proškoleného personálu a zdravotnického a ochranného vybavení,”
- od října do listopadu by měly členské státy „zajistit snadný přístup k vakcínám pro cílovou populaci,”
- od října by se měly členské státy „připravovat na dodání vakcín, jejich různé vlastnosti, potřeby skladování a přepravy a přezkoumat požadovanou infrastrukturu, zejména z hlediska chlazení, chlazených přepravních a skladovacích kapacit,”
- od října by měly členské státy „zajistit jasnou komunikaci o výhodách, rizicích a významu vakcín COVID-19 a tím podpořit důvěru veřejnosti.”
8. 10. – Evropská komise uzavřela třetí smlouvu o dodávce vakcíny – s firmou Janssen Pharmaceutica NV Sanofi-GSK se dohodla na dodávce až 400 milionů dávek.
Září 2020: Epidemiologická situace v ČR se začíná opět zhoršovat
28. 9. – Zahájen společný evropský tendr na dodávky zdravotnického vybavení pro očkování proti pandemii COVID-19, který zahrnuje injekční prostředky, boxy pro přepravu vakcín, nádoby na odpad, dezinfekční prostředky, osobní ochranné prostředky a anestetický spotřební materiál.
18. 9. – Evropská komise uzavřela smlouvu o dodávce vakcíny s firmou Sanofi-GSK na 300 milionů dávek.
17. 9. – Premiér Andrej Babiš navrhuje opozici, aby „neřešila stále covid-19 a zkusila konečně schválit zahrádkářský zákon.”
9. 9. – EK se dohodla na předběžném nákupu vakcín se společností BioNTech-Pfizer. Společnost AstraZeneca oznámila, že kvůli zdravotním problémům jednoho z účastníků pozastavila testování (Euroskop.cz)
Srpen 2020: Evropská komise uzavírá první smlouvy s výrobci
„Česká republika se zavázala, že jako členský stát EU nebude s firmami vyjednávat o ceně a smluvních podmínkách samostatně, ale v rámci koordinované iniciativy pod vedením Evropské komise, které se účastní všechny členské státy,“ potvrdilo ministerstvo zdravotnictví ČR na dotaz redakce Echo24.
27. 8. – Komise uzavírá jménem členských států smlouvu o dodávce vakcín s první společností (AstraZeneca) a aktivně vyjednává s dalšími firmami. Česká vláda poté schválila odběr tří milionů dávek.
Červen 2020: Česko se připojuje ke společnému nákupu vakcín EU
18. 6. – Česko se dobrovolně připojilo ke společné evropské iniciativě ohledně dodávek vakcín – pověřuje tedy Evropskou komisi, aby za nás vyjednávala o dodávkách vakcín s výrobci. Členské státy pak dostanou možnost připojit se k vyjednaným dohodám. Společný postup EU odsouhlasil premiér společně s ministry vlády. Česká republika má zároveň možnost sama vyjednávat o dalších dodávkách s ostatními výrobci, kteří nejednají s Komisí. „S ohledem na účast v evropském mechanismu pro nákup vakcín se ČR zavázala, že s výrobci o dodávkách nebude vyjednávat bilaterálně, ale že za členské státy EU tak učiní Evropská komise,“ uvedla později mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.
17. 6. – Komise předkládá Strategii EU pro očkovací látky
Další fakta, včetně nákladů na vývoj vakcíny, počty objednaných dávek, jejich ceny a předpokládané termíny schválení najdete zde.
Autorka: Vendula Karásková, analytička Asociace pro mezinárodní otázky – AMO