Energetika: lekce minulého roku byly tvrdé. Co nás čeká letos?

Zemní plyn byl jedním z hlavních témat roku 2022. Do povědomí veřejnosti se dostaly mechanismy obchodování s touto komoditou v Evropě i mimo ni. Mnohem větší pozornosti než dříve společnost věnovala faktu, že se v uplynulých dekádách Česká republika i další státy EU staly silně závislé na dodávkách této suroviny z Ruska, a že Kreml tuto závislost může snadno zneužít.

Téma nezmizí ani v příštím roce, a zima roku 2023/24 může být ještě náročnější, než ta právě probíhající – nadprůměrně teplá.

Číst dál

Recenze českého předsednictví: Češi ho zvládli, už to nejsou tichošlápkové stojící v koutě (komentář)

Autoři: Vendula Kazlauskas a Vít Dostál, Asociace pro mezinárodní otázky v Praze

Co si z českého předsednictví v Radě EU, tedy půlročního maratonu sprintem, může Česká republika odnést do budoucnosti? Zejména to, že umí. Přes hlasy pochybovačů zvládla svůj mandát dobře. Uměla vyjednat důležité pokroky a udržet Evropu pohromadě. Bezesporu bude nyní český hlas na mezinárodních fórech brán o něco vážněji, než tomu bylo před 1. červencem 2022.

Celý text najdete na webu serveru HN.cz zde.


Komentáře analytiků: Česká windfall tax v rozporu s evropským právem není

V energetice a daních mají rozhodující slovo členské státy, zdůrazňuje hlavní analytička projektu České zájmy v EU Helena Truchlá v textu o české verzi daně z mimořádných zisků firem energetického, petrochemického, těžebního a bankovního sektoru. „EU tedy hraje roli jakéhosi ‚umožňovače‘: dala členským státům možnost získat navíc peníze, které jsou teď tolik potřeba na pomoc domácnostem a firmám,“ říká Truchlá.

Celý text i s vyjádřeními dalších expertů, najdete na webu iDnes.cz.